מה זה פילאטיס ?

פילאטיס מכשירים - עבודה על קופסה שיטת הפילאטיס הינה אחת השיטות הידועות בעולם לאימון הגוף, השיטה הומצאה ע"י ג'וזף פילאטיס בתחילת המאה העשרים ושמה המקורי היה קונטרולוג'י.
במקור השיטה שימשה לשיקום חיילים פצועים במהלך מלחמת העולם הראשונה ולאחריה, משם עברה השיטה גלגולים רבים והפכה להיות שיטת האימון המועדפת על רקדנים וכוכבי קולנוע וכיום היא נגישה ופופולארית בכלל האוכלוסייה.
שיטת הפילאטיס הינה שיטת אימון מיוחדת המשלבת תרגילי חיזוק ומתיחה יחד. היא מחזקת ומעצבת שרירים, בזכותה השרירים נעשים ארוכים וחזקים בניגוד לשרירים "מנופחים". בנוסף משתפרת היציבה, הגמישות ושיווי המשקל ונוצרת גזרה צרה יותר [1].
השיטה משלבת בין גוף ונפש, ופונה לצד הפיזי והרגשי של הכאב [2] עפ"י שיטת הפילאטיס, המפתח לתנועה הרמונית הינו מרכז חזק וגב גמיש. הדרך היא חיזוק והארכת השרירים בו זמנית תוך שליטה מלאה בתנועה. מתיחה בשיטה זו נקראת 'מתיחה דינאמית' והוכחה כדרך בטוחה ויעילה בשיפור הגמישות [2].
השיטה מלמדת איך לעבוד ממרכז הגוף - שרירי הבטן, שרירי הגב העמוקים, הסרעפת ורצפת האגן - בשילוב עם נשימה נכונה, כך שהגוף לומד איזה שרירים נחוצים לתנועה ואיזה שרירים אפשר להרפות, ובכך להשיג תנועה איכותית וללא כאבים.
במהלך אימון פילאטיס יש חשיבות גדולה לתנועה מבוקרת ואיכותית, במהלכה אנו מפעילים קבוצות שרירים רבות בו זמנית. חלק מהשרירים מייצבים וחלק מבצעים את התנועה, כלומר לא תהיה עבודה רק על הירך הצידית או היד האחורית וכו'.
דרך האימון ניתן לזהות את האזורים החלשים/המקוצרים/ההיפראקטיביים בגוף המתאמן. העבודה היא הרמונית ומשלבת בין כוח, גמישות, נשימה, קואורדינציה, דיוק וזרימה בתנועה. על ידי כך אנו בונים גוף חזק וגמיש, והאופן בו אנו מחזיקים את גופנו משתנה.
השיפור ביציבה פותר בעיות שונות כגון כאבי גב, צוואר וכתפיים.

לקריאה נוספת על עקרונות הפילאטיס

מקורות:
[1]
Siler B., 2000, "The Pilates Body"
[2]
Altan L (et al), 2012, "Effect of Pilates training on people with ankylosing spondylitis"

צילום: ויקטוריה גראייביצקי

logo