כיום נעשים מחקרים רבים על שיקום באמצעות שיטת הפילאטיס, בתחומים שונים ומגוונים.
אספנו מספר מחקרים שהתפרסמו בתקופה האחרונה בנוגע לפילאטיס ושיקום

 

פילאטיס ואנקילוזיס ספונדליטיס
Ankylosing Spondylitis (AS)

אנקילוזיס ספונדליטיס היא מחלה אשר בשלב הראשון שלה גורמתוונדה צ'ר - פילאטיס שיקומי לדלקות כרוניות שממוקמות במפרקי החוליות וגורמות לכאבי גב.
אזורים אחרים בגוף יכולים להיות מושפעים גם הם. במחלה ישנן תקופות ללא דלקות וכאבים, וישנן תקופות של החמרה.

השלב השני של המחלה הוא שלב ההסתיידות, בו הרצועות והגידים שעוטפים את מפרקי חוליות עמוד השדרה הופכים לנוקשים והופכים לרקמה של עצם. תנועתיות הגב והתרחבות בית החזה בזמן נשימה קטנים, שלב זה הינו בלתי הפיך. 
עד היום הטיפול היה שילוב בין טיפול תרופתי לדלקת וטיפולי פיזיותראפיה על מנת לשמר את תפקוד השרירים, שיפור תנועתיות עמוד השדרה והורדת כאב. ככל שמאבחנים ומטפלים ע"י פיזיותרפיה בשלבים מוקדמים של המחלה, תוצאות הטיפול טובות יותר.

במחקר שבוצע במהלך 2012, אשר בא לבדוק את השפעות אימון הפילאטיס על כאב, רמת תפקוד ואיכות חיים אצל מטופלים הסובלים מ- AS, הגיעו לתוצאות חיוביות לגבי טיפול משולב באימון הפילאטיס.

המחקר שנעשה הינו מחקר מסוג RCT אשר דגם 53 נבדקים. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות - קבוצת הפילאטיס ביצעה אימון של שעה, 3 פעמים בשבוע, למשך 12 שבועות. קבוצת הבקרה המשיכה בטיפול סטנדרטי.

בוצעו הערכות תפקוד של הנבדקים בתחילת המחקר, לאחר 12 שבועות ולאחר 24 שבועות.
בשבוע ה- 12, הערכות התפקוד הראו כי היה שיפור מובהק אצל קבוצת הפילאטיס במבחן התפקודי, בתנועתיות עמוד השדרה ובהתרחבות בית החזה.
בשבוע ה- 24 , מצאו החוקרים כי מעט מהשיפור שהושג נשמר אצל קבוצת הפילאטיס. כלומר לאחר שהנבדקים הפסיקו להתמיד באימון הפילאטיס, חלה התדרדרות.

מסקנת המחקר היא כי שיטת הפילאטיס היא שיטה יעילה ובטוחה לשיפור היכולות הפיזיות של חולי AS, עם זאת יש לבצע עוד מחקרים על קבוצות נבדקים גדולות יותר

מקורות:
Altan L, Korkmaz N, Dizhar M, Yurtkuran M, 2012, "Effect of Pilates training on people with ankylosing spondylitis", Rheumatol Int.

 

פילאטיס וסקוליוזיס

קשת - פילאטיס שיקומי

סקוליוזיס (עקמת מבנית) היא עוות בעמוד השדרה, המתבטא בסטיית החוליות הצידה מקו האמצע תוך כדי פיתולן וסיבובן סביב צירן. כתוצאה מהעיוות נוצר חוסר איזון משני צידי עמוד השידרה באורך ובחוזק השרירים.
עקמת לא מבנית, נגרמת בשל יציבה לקויה, אי שיווין אורך הרגלים, התכווצות שרירי הגב בגלל כאבי גב.  סוג זה של עקמת ניתן לתיקון, בחוסר טיפול - עלולבה להחמיר לעקמת מבנית.
מטרת המחקר הייתה לבדוק את יעילות שיטת הפילאטיס בשיפור רמת הסקוליוזה גמישות וכאב אצל סטודנטיות עם סקוליוזה לא מבנית.
המחקר כלל 31 נבדקות אשר חולקו לשתי קבוצות קבוצת בקרה כלל 11 נבדקות שלא קיבלו שום התערבות רפואית ו 20 נבדקות בקבוצת הפילאטיס אשר ביצעו תרגול פילאטיס.

כלי מדידה ותוצאות :לבדיקת זווית הסקוליוזה (COBB ANGLE) השתמשו בגוניומטריה תחת שיקוף ומצאו שיפור מובהק של 38%.
לבדיקת כיפוף של הגו השתמשו במדידת גוניומטריה רגילה ונמצא שיפור מובהק של כ 80%.
ולבדיקת רמת הכאב השתמשו במבחן בורג ונמצא הפחתה מובהקת של כ 60% בכאב.
לא נמצא שינוי מובהק בקבוצת הבקרה.

 מסקנת המחקר היא ששיטת הפילאטיס הראתה שיפור מובהק של כל המדדים.

מקורות:
 Erivania M, Bezerra E, Bragade D, Ali S, Shiguemi A, Henrique E, 2012, "The effectiveness of the Pilates method: Reducing the degree of non-structural scoliosis, and improving flexibility and pain in femal college studentes", Journal of Bodywork and Movement Therapies.

 

פילאטיס והחלפות ירך וברך

וונדה צ'ר - פילאטיס בתוכנית אישית כיום נעשים יותר ויותר ניתוחי החלפת ירך וברך הגישות הניתוחיות היום מאוד מוצלחות עם חתך מינימאלית. כתוצאה מכך זמן השיקום בבית החולים לאחר הניתוח מתקצר ועומד על 3-5 ימים במקרה של החלפת ירך ואף פחות במקרים של ניתוחי ברך(1-2 ימים). כמו כן כיום האוכלוסייה המנותחת צעירה יותר ודרישות החזרה לתפקוד הינן גבוהות.על כן גובר הצורך בבחינת שיטות שיקום נוספות.

במחקר רטרוספקטיבי על קבוצת של 38 נבדקים לאחר החלפת ירך (30 נשים ו- 8 גברים) ו- 14 נבדקים לאחר החלפת ברך, בנו פרוטוקול פילאטיס שיקומי לפני ואחרי הניתוח.
הנבדקים ביצעו פילאטיס שיקומי במשך שנה. מצאו כי ניתן ליישם את השיטה ללא סיבוכים, אך יש צורך במחקרים נוספים.
25 מטופלים היו מאוד מרוצים, 13 היו מרוצים מהשימוש בשיקום באמצעות פילאטיס, כ- 22 מהנבדקים המשיכו את תוכנית השיקום באמצעות פילאטיס גם לאחר סוף המחקר.

מסקנת המחקר הייתה: פילאטיס מכשירים בשלבים המוקדמים יכול לתרות לשיקום מהיר למנוע כאבים כתוצאה מהשינוי ביציבה ולעזור לבנות גוף חזק מאוזן וגמיש ובהדרגתיות לשפר את טווחי התנועה המוגבלים.
השיקום מתייחס להוראות הספציפיות של כל מנתח לאחר הניתוח ולהגבלות הראשונית לאחר ניתוחים מסוג זה.

מקורות:
Levine B, Kaplanek B, Jaffe W, 2009, "Pilates Training for Use in Rehabilitation after Total Hip and Knee Arthoplasty: A Perliminary Report", Clinical Orthopaedics and Related Research

צילומים: ויקטוריה גראייביצקי

logo